Güzellik Trendleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Etkili Cilt Bakımı
 4. »
 5. Hassas Cilt Nedir, Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır, Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas Cilt Nedir, Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır, Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

admin admin -
60 0
hassas ciltler için nemlendirici, hassas ciltler için maske, hassas cilt nedir, hassas ciltler için peeling, hassas cilt, hassas ciltler için güneş kremi, hassas ciltler için tonik, hassas ciltler için ağda

hassas ciltler için nemlendirici, hassas ciltler için maske, hassas cilt nedir, hassas ciltler için peeling, hassas cilt, hassas ciltler için güneş kremi, hassas ciltler için tonik, hassas ciltler için ağda, hassas ciltler için yüz temizleme jeli, hassas ciltler için, bu yazımda hassas cilt nasıl anlaşılır? ve hassas cildi olanlar ne yapmalıdır? Gibi aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz. Özellikle aşırı hassas ve toleransı düşük olan cilt tipine sahip kişilerdenseniz bu yazıda kendiniz için en etkili bakım yöntemlerinin ve cildinizi korumanın önemini mutlaka göreceksiniz.

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Olur?

İyi bir cilt bakım rutini oluşturmanın ilk adımı cilt tipinizi doğru tespit etmektir. Bunun için cilt yapısını iyi anlamak ve onun ihtiyaçlarına göre seçim yapmak gerekiyor. Hassas cilt tipi klasik cilt tipi kategorilerinin içinde son yıllarda yerini aldı. Ve sizinde cildinizin bu kategoride olup olmadığını, nasıl anlayacağınızı ve hassas cildin özelliklerini tüm detaylarıyla anlatacağım.

Öncelikle hassas cilt, özellikle son yıllarda bazı markalar tarafından özel olarak ele alınmakta, ürünlerini diğer cilt tipleri ile birlikte değerlendirerek tasarladıkları görülmektedir. Çünkü bu cilt tipi baş etmesi en zor olan ve çoğu insanın farkında olmadığı bir cilt tipi olarak karşımıza çıkmaktadır.

hassas ciltler için nemlendirici, hassas ciltler için maske, hassas cilt nedir, hassas ciltler için peeling, hassas cilt, hassas ciltler için güneş kremi, hassas ciltler için tonik, hassas ciltler için ağda

Hassas Cilt Nasıl Anlaşılır?

Hassas cilt sorunu cilt bariyerinin zayıflamasıyla birlikte başlar.

Cilt bariyeri; cildimizin reaksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Bu koruma kalkanı zayıflamışsa sorunlar görülmeye başlar.

Cilt dayanıklılığını kaybettiği için kozmetik ürünlerdeki bazı maddeler (tahriş edici, alerjenler), güneş, sıcak, soğuk gibi çevresel etmenler cildin daha alt tabakalarına nüfuz ederler. Bu da ciltte enflamasyona neden olur. İşte hassas cildin en temel sorunu budur.

Hassas cilt tipi kendi içinde farklı özellikler ve belirtiler gösterebilir:

Akne:

Yağlar ölü cilt hücreleri ile birleşerek gözeneklerin tıkanmasına, siyah veya beyaz nokta oluşumuna neden olur. Propionibacterium acnes isimli bakteri bu tıkanmış gözeneklerden beslenir ve iltihaba neden olur.

Rosacea:

Yüzde kızarıklık, sıcak basması, sivilcelenme, kılcal damar oluşumları şeklinde kendini gösterir.

Batma:

Batma hissi kullanılan ürünlerin içeriklerine karşı oluşabilir. Yüzde kızarma yaşayanlarda da görülebilir.

Alerji:

Cilt bariyeri zayıf olduğundan tahriş edici ve alerjen maddeler cildin alt tabakalarına girerek enflamasyona neden olur. Koku ve koruyucu maddeler en fazla alerjik etki gösteren içeriklerdir. Cilt tipiniz -kuru, yağlı, karma, normal- hangisi olursa olsun herhangi bir içeriğe karşı alerji oluşabilir.

Ciltte Enflamasyon Neden Olur?

Enflamasyon; vücutta meydana gelen bir yaralanmayı iyileştirmek için kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin harekete geçmesiyle oluşur. Sivilceler, yaralar, kesikler, alerji, böcek ısırıkları bu durumlara örnek olarak verilebilir.

Ciltte yaygın olarak görülen enflamasyon nedenleri:

 • Güneş ve güneş yanıkları.
 • Tahriş edici kozmetik içerikler.
 • Ağda uygulaması.
 • Sıcak hava, sıcak duş, buhar banyoları, sauna.
 • Cilt soyma -peeling- işlemleri.
 • Cildi yakıcı ve tahriş edecek uygulamalar.
 • Acı ve baharatlı yiyecekler, içecekler.
 • Ve stres.

Hassas Cilt Nasıl Güçlendirilir?

Yaygın olarak hassas cilt kuru cilt tipiyle birlikte görülse de diğer cilt tiplerinden birine sahip olan kişilerde de görülebilir. Yani karma ya da yağlı cilt tipine sahip olan biri de hassas cilt tipine sahip olabilir. Bu durumda ürün seçimlerinizi cilt hassasiyetinizi gözeterek yapmak zorundasınız. Bunu göz ardı ederek karma/yağlı ciltler için uygun ürünleri kullanmaya devam etmeniz cilt hassasiyetini artırır. Çünkü bu cilt tipleri için üretilen ürünlerin güçlü içerikleri hassas cildinize iyi gelmeyecektir.

 • Yumuşak içerikli temizleyici ürünler kullanın.
 • Tonik kullanmayın.
 • Arındırıcı maske ve peeling ürünlerinden kaçının.
 • İyi bir nemlendirici krem kullanın.
 • Güneş kremi kullanın.
 • Stresten kaçının.
 • Sağlıklı beslenin. Bol su için.

Hassas cilt ve hassas cilt bakımı için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda umarım ki kendi cilt tipinize ait bakım önerilerini beğenirsiniz.

İlgili Yazılar

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.