Güzellik Trendleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Uncategorized
  4. »
  5. Kırık Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kırık Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

admin admin -
95 0

Kırık Burun Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kırılan burnun ameliyatsız düzeltilmesi mümkün olmazsa kırık burun ameliyatı yapılır. Bu ameliyat süreci kişiye özel olarak planlanır. Kırık burun ameliyatı kaç saat sürer, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve daha birçok soru Op. Dr. Candan Mezili tarafından açıklanacak.

Kırık burun ameliyatı yaklaşık 20-30 dakika sürer. Genellikle sadece bir günde tamamlanır ve taburcu olma şansınız olur. Daha sonra 7 ila 8 gün boyunca burnunuza alçı takmanız gerekebilir. Temas sporlarına 6 ila 10 hafta daha izin verilmez. Bu süreden sonra burnun son pozisyonu tatmin edici değilse ortalama 6 ila 12 ay sonra rinoplastiyi düşünebilir. Bu ameliyat kısa süren bir prosedürdür ve başarı oranı da son derece yüksektir.

Kırık Burun Ameliyatı Nedir?

Kırık bir burun, burundaki kemiklerdeki bir çatlak veya kırıktır. Çoğu burun kırığı araç kazaları, spor yaralanmaları, kavgalar ve diğer travma türleri nedeniyle köprüde meydana gelir. Kırık bir burnunuz varsa, şişlik, morarma ve kanama belirtileriniz olabilir.

Tedavi, durumunuzun ciddiyetine bağlıdır. Kemiklerin yer değiştirmediği basit kırıklar genellikle ameliyat gerektirmez. Bununla birlikte, daha ciddi kırıklar genellikle burun ve kıkırdak yeniden hizalamak için kırık burun ameliyatı gerektirir. Bu tip kırıklar, septumda veya burnun iç kısımlarında çoklu kırılmalar veya hasarlar içerir. Burun kemiklerindeki hasar genellikle çevredeki burun kıkırdağına, özellikle de burun septumuna uzanır. Septum burnun sağ ve sol taraflarını böler.

Kırık Burun Ameliyatında Süreç Nasıldır?

Burun kırığı ile ilgili aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

  • Kıkırdak Kırığı: Burun kırığı güçlü bir darbeden kaynaklanıyorsa, kıkırdak kırılabilir. Hem kemik hem de kıkırdak kırıklarını gidermek için kırık burun ameliyatı gerekli olabilir.
  • Septal Hematom: Bu durum, kırık bir burunda oluşan pıhtılaşmış kanın birikmesidir. Bir veya her iki burun deliğini bloke edebilir ve rahatlama sağlamak için acil ameliyat gerektirir.
  • Sapmış Septum: Kırık septumun yer değiştirmesine neden olduğunda, burun pasajlarını daraltır. Sapmış bir septum, deformiteyi düzeltmek için burun ameliyatı gerektirir.

Kırık burnunuz küçük görünse de ameliyat veya başka tedaviler gerektirebilir. Profesyonel bir teşhis olmadan tedavi seçenekleri düşünülmemelidir. Nitelikli bir cerrahın burnunuzu muayene etmesi ve hasarın boyutunu göz önünde bulundurması önemlidir.

Burnunuz şişmişse, doktorunuzun randevusu için 48 ila 72 saat bekleyin. Doktora burun yapılarınızın daha iyi görülebilmesini sağlamak için şişliği azaltmak için buz uygulayın. KBB uzmanı cerrahın burnunuzu muayene etmesi için en uygun zaman şişliklerin çoğu azaldığında yaklaşık 7-10 gün sonradır.

İhtiyaç duyulan burun ameliyatının tipi ve kapsamı, hasarın yeri ve derecesine bağlıdır. Kemiklerin yer değiştirmesi yoksa ameliyat gerekmeyebilir. Bazen “kapalı redüksiyon” adı verilen cerrahi bir prosedür burun şeklini geri kazanabilir.

Kemiklerin ve kıkırdağın yerini alan burun kırıkları bazen kapalı redüksiyon kullanılarak manuel olarak yeniden hizalanabilir. Genel anestezi altında doktor kırık kemikleri ve kıkırdakları yeniden hizalamak ve doğal pozisyonlarına döndürmek için özel aletler kullanır. Bu prosedür sadece yaralanmadan sonraki ilk 10 ila 14 gün boyunca önerilir.

Kırık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastalar ameliyattan önce anestezi alırlar. Kırık burnu onarmak için doktor, kemikleri yavaşça yerine geri itmek için her burun deliğine ince aletler yerleştirir. Şiddetli kırıklar, doktorun kırık kemiklere daha kolay erişmek için küçük kesikler yapmasını gerektirebilir.

Bu işlemde en kapsamlı yaklaşım olan açık yapı rinoplastisi kullanılır. Bu teknik, hastanın kendi kıkırdağının kapsamlı bir şekilde aşınmasını gerektirir ve bu da buruna güç ve şekil verir.

İlgili Yazılar

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.