Roaccutane Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı, Muadili ve Kullananların Yorumları – Güzellik Trendleri
Bilgi

Roaccutane Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı, Muadili ve Kullananların Yorumları

Roaccutane Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı, Muadili ve Kullananların Yorumları

roaccutane, roaccutane nedir, roaccutane yan etkileri, roaccutane fiyat, roaccutane fiyat 2021, roaccutane muadili, roaccutane ekşi, roaccutane 3. ay, roaccutane 20 mg fiyat, roaccutane kullananlar, roaccutane yorumlar, roaccutane yorgunluk, roaccutane youtube, roaccutane yorumlar 2021, roaccutane yorgunluk yaparmı, roaccutane yogurt, roaccutane kullananlar yorum, roaccutane kısırlığa yol açar mı, roaccutane doktor yorumları, roaccutane kullanırken, roaccutane kullanırken ağda, roaccutane kullanırken lazer, roaccutane kullanırken alkol, roaccutane kullananlar için nemlendirici, roaccutane kullananlar yorum, roaccutane kullanımı, roaccutane kullananlar ne yememeli, roaccutane kullanırken beslenme,

İçindekiler

Roaccutane Nedir?

Roaccutane, aknenin (sivilcenin) şiddetli tiplerinin [örneğin; yumrulu (rıodüler), yuvarlak (konglobat) akne veya kalıcı yara izi bırakma riski olan akne] tedavisinde kullanılır. Roaccutane akneniz, antibiyotik ve cilt tedavileri dahil akne karşıtı tedaviler ile iyileşmediği takdirde kullanacaksınız. Roaccutane tedavisi dermatolog (cilt problemlerinin tedavisinde uzmanlaşmış hekim) tarafından denetlenmelidir.

roaccutane-nedir-ne-ise-yarar-fiyati-muadili-ve-kullananlarin-yorumlari

Roaccutane Ne İşe Yarar?

Roaccutane sivilce ve iltihaplı aknelerin tedavisinde yalnızca doktor önerisi ve gözetiminde kullanılması gereken ciddi yan etkileri bulunan bir ilaçtır. Lütfen doktor kontrolü dışında kullanmayınız.

Roaccutane Fiyatı

Roaccutane 2021 güncel satış fiyatı 93,46 TL’dir.

Roaccutane Etken Maddesi

Roaccutane etkin madde olarak, vitamin A ile ilişkili ve retinoidler olarak isimlendirilen bir gruba dahil olan izotretinoin içermektedir.

Roaccutane Muadili

MUADİL İLAÇLAR FİYATLARI
ACNEGEN 10 mg 30 yumuşak jelatin kapsül 22.66 TL
ACNEGEN 20 mg 30 yumuşak jelatin kapsül 34.83 TL
AKNETRENT 10 mg yumuşak jelatin 30 kapsül
AKNETRENT 10 mg yumuşak jelatin 30 kapsül 43.84 TL
AKNETRENT 20 mg yumuşak jelatin 30 kapsül 78.66 TL
AKNETRENT 20 mg yumuşak jelatin 30 kapsül
ROACCUTANE 10 mg 30 kapsül 53.99 TL
ZORETANIN 10 mg 30 kapsül
ZORETANIN 10 mg 30 kapsül 53.99 TL
ZORETANIN 10 mg 30 kapsül 53.99 TL
ZORETANIN 10 mg 90 kapsül
ZORETANIN 20 mg 30 kapsül
ZORETANIN 20 mg 30 kapsül 93.46 TL
ZORETANIN 20 mg 30 kapsül 93.46 TL

Roaccutane Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi ROACCUTANE’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, ROACCUTANE’ı kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Şiddetli (anafılaktik) reaksiyonlar: boğazda, yüzde, dudaklarda ve ağızda ani şişmeyle oluşan nefes alıp verme ve yutkunma zorlukları. Ayrıca ellerin, ayakların ve bileklerin aniden şişmesi.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin ROACCUTANE’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbı müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:

Çok yaygın Yaygın

Yaygın olmayan

Seyrek

Çok seyrek Bilinmiyor

10 hastanın en az Tinde görülebilir.

10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastamn birinden fazla görülebilir

1.000    hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir.

10.000    hastanın birinden az görülebilir.

Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Acil tıbbi inceleme gerektiren yan etkilerCilt problemleri Bilinmiyor

Potansiyel olarak hayatı tehdit eden ve acil tıbbi inceleme gerektiren ciddi cilt döküntüleri (eritema multiform, Stevens-Johnson sendromu ve toksik epidermal nekroliz). Bunlar ilk olarak merkezinde su kabarcığı olan dairesel lekeler olarak genellikle kollar ve bacaklarda veya ayaklarda ortaya çıkar, daha şiddetli döküntülerde göğüs ve sırtta su kabarcıkları dahildir. Ek belirti olarak göz enfeksiyonu (konjonktivit) veya ağız, boğaz ve burun ülserleri görülebilir. Döküntülerin şiddetli formları, hayatı tehdit edebilen ciltte yaygın soyulmaya kadar ilerleyebilir. Çoğu zaman bu ciddi cilt döküntülerinden önce baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları (grip benzeri belirtiler) görülür.

Cildinizde ciddi döküntüler veya bu cilt belirtileri gelişirse, ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve hemen doktorunuza başvurunuz.Zihinsel problemler

Seyrek

•    Depresyon veya depresyonla ilgili bozukluklar. Bu bozukluklara, üzgün olmak ya da değişmiş ruh hali, anksiyete, duygusal rahatsızlık hissine sahip olmak dahildir.

. Mevcut depresyonun daha da kötüleşmesi

•    Şiddete meyilli veya agresif olmak

Çok seyrek

. Bazı insanlar kendilerine zarar verme veya kendi hayatlarına son verme ile ilgili düşünce ya da duygulara sahip olabilir (intihar düşünceleri), kendi hayatlarına son vermeyi denemiştir (intihar girişiminde bulunma) ya da hayatlarını sona erdirmiştir (intihar). Bu insanlar depresif görünmeyebilir.

•    Olağandışı davranışlar

•    Psikoz belirtileri: Normalde olmayan sesler duyma ya da birşeyler görme gibi gerçekliği değerlendirme bozukluğu

Bu akıl ve ruh sağlığı problemlerinden herhangi birini yaşarsanız hemen doktorunuza başvurunuz. Doktorunuz ROACCCUTANE kullanmayı bırakmanızı söyleyebilir. Bu, yaşadığınız problemlerin düzelmesi için yeterli olmayabilir: daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir ve buna doktorunuz karar verebilir.

Alerjik reaksiyonlar Seyrek

•    Şiddetli (anafılaktik) reaksiyonlar: boğazda, yüzde, dudaklarda ve ağızda ani şişmeyle oluşan nefes alıp verme ve yutkunma zorlukları. Ayrıca ellerin, ayakların ve bileklerin aniden şişmesi.

Çok seyrek

. Özellikle astımınız varsa aniden göğsün gerilmesi, nefesin kesilmesi ve hırıltı.

Eğer ciddi reaksiyonunuz varsa, hemen acil tıbbi yardım isteyiniz.

Alerjik reaksiyonunuz varsa ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

Kemik ve kaslar Şiddeti bilinmiyor

•    Potansiyel olarak hayatı tehdit edebilen kas zayıflığı, buna kol ve bacakları hareket ettirmede güçlük, vücutta şişme ve morluk, koyu renkli idrar, idrarda azalma veya idrara çıkamama, konfüzyon veya su kaybı eşlik edebilir. Bunlar rabdomiyoliz adında, böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilen kas yıkımının belirtileridir. Bu durum, ROACCUTANE kullanımı sırasında ağır fiziksel aktivitede bulunmanız durumunda ortaya çıkabilir.

Karaciğer ve böbrek problemleri Çok seyrek

•    Ciltte veya gözlerde sarılık ve yorgunluk hissi. Bu belirtiler sarılık (hepatit) işareti olabilir. Hemen ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

•    İdrara çıkmada zorluk, şişmiş ve kabarık göz kapaklan, aşırı derecede yorgun hissetme. Bunlar böbrek iltihabının işaretleri olabilir. Hemen ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

Sinir sistemi problemleri Çok seyrek

•    Mide bulantısı ve kusma ile birlikte sürekli baş ağnsı ve bulanık görme dahil görüş bozuklukları. Bunlar, özellikle ROACCUTANE tetrasiklinler olarak adlandırılan antibiyotikler ile birlikte alındığında, selim intrakraniyal hipertansiyonun (iyi huylu beyin içi basınç artışı) belirtileri olabilir. Hemen ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

Mide ve bağırsak problemleri Çok seyrek

. Kanlı veya kansız ishal, dışkıda ve dışkı bölgesinde kanama, mide bulantısı ve kusma ile birlikte şiddetli karın ağrısı. Bunlar ciddi bağırsak hastalıklarının belirtileri olabilir. Hemen ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

Göz bozuklukları Çok seyrek

•    Bulanık görme

Bulanık görmeye başlarsanız, hemen ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza

başvurunuz. Görüşünüzle ilgili herhangi başka bir etki de görürseniz en kısa zamanda

doktorunuza bildiriniz.

Diğer yan etkiler:Çok yaygın

•    Ciltte kuruluk, özellikle dudaklarda ve yüzde; ciltte iltihap, dudaklarda çatlak ve iltihap, döküntü, hafif kaşıntı ve soyulma. Tedavinin başından itibaren nemlendirici krem kullanmalısınız.

.    Cilt normale göre daha kırmızı ve daha hassas olabilir, özellikle yüz.

•    Sırt ağrısı; kas ağrısı; özellikle çocuklar ve ergenlerde eklem ağrısı. Kemik veya kas problemlerinin daha da kötüleşmesini önlemek için ROACCUTANE tedavisi sırasında ağır fiziksel aktiviteyi kesiniz.

•    Gözde iltihaplanma (konjonktivit) ve göz kapağı bölgesinde iltihaplanma; gözlerde kuruluk ve tahriş hissi. Uygun göz damlası için hekiminize danışınız. Eğer gözleriniz kuruyorsa ve lens kullanıyorsanız, lens yerine gözlük takmanız gerekebilir.

•    Kan testlerindeki karaciğer enzimlerinde yükselme

•    Kan yağları seviyelerinde değişiklikler (HDL (iyi kolesterol) ve trigliseridler dahil)

•    Kolay çürüme, kanama veya pıhtılaşma – eğer pıhtılaşma hücreleri etkilenirse

•    Kansızlık – yorgunluk, sersemlik, solgun cilt – eğer kırmızı kan hücreleri etkilenirse

Yaygın

•    Baş ağrısı

•    Kanda yüksek kolesterol seviyeleri

•    İdrarda protein veya kan

•    Beyaz kan hücre sayısında azalma (nötropeni) sonucu enfeksiyonlara yatkınlıkta artış – eğer beyaz kan hücreleri etkilenirse

. Hafif burun kanamalarına sebep olan, burun içinde kuruma ve kabuklanma

•    Boğazda ve burunda yara ve iltihap

•    Döküntü ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar. Alerjik reaksiyonunuz varsa ROACCUTANE kullanmayı kesiniz ve doktorunuza başvurunuz.

Seyrek

•    Saç kaybı (kellik). Bu sadece geçici bir süre içindir. Tedavi sonlandırıldıktan sonra saçınız eski haline döner.

Çok seyrek

•    Geceleri daha az görebilirsiniz; renk körlüğü ve renk görüşünde kötüleşme

•    Işığa olan hassasiyet artabilir; fazla parlak güneş ışığından gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü takma ihtiyacı duyabilirsiniz.

•    Diğer görme problemleri, bulanık görme, çarpık görme, göz üzerinde bulutlu yüzey (korneal bulanıklık, katarakt).

•    Aşırı susama; sık sık idrara çıkma gereksinimi; kan testleri kan şekerinizde artış gösterir. Bunların hepsi şeker hastalığının işareti olabilir.

. İlk haftalarda akne kötüleşebilir ancak belirtiler zamanla iyileşir.

•    Ciltte özellikle yüzde iltihaplanma, şişme ve normale göre koyulaşma.

•    Aşırı terleme veya kaşınma

. Artrit; kemik bozuklukları (büyümede gecikme, aşırı büyüme ve kemik yoğunluğunda değişiklikler); büyüyen kemiklerin büyümesi durabilir.

•    Yumuşak dokularda kalsiyum birikintisi, yaralı tendonlar, eğer hareketli egzersiz yapıyorsanız kanınızda yüksek seviyelerde kas bozulma ürünleri.

•    Işığa hassasiyette artma

•    Tırnak kökünde bakteriyel enfeksiyonlar ve tırnak değişiklikleri

•    Şişme, akma, akıntı

. Ameliyat sonrası yarada kalınlaşma

•    Vücut kıllarında artış

•    Şiddetli kas kasılması, halsizlik, sersemlik.

•    Lenf bezleri şişebilir. Bu ciddi bir yan etkidir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

•    Boğazda kuruluk, ses kısıklığı

•    Duyma zorlukları

•    Genel olarak iyi hissetmeme

•    Kanda yüksek seviyelerde ürik asit

•    Bakteriyel enfeksiyonlar

•    Kan damarlarının iltihaplanması (bazen çürük ve kırmızı lekeler ile)

Bilinmiyor

•    Koyu renkte idrar

•    Ereksiyonu sağlama veya devam ettirmede problemler

•    Azalmış libido (cinsel istek)

Roaccutane Nasıl Kullanılır?

ROACCUTANE her zaman doktorunuzun söylediği şekilde alınız. Eğer emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

. Normal başlangıç dozu, vücut ağırlığı (kg) başına günde 0,5 mg’dır (0,5 mg/kg/gün). Örneğin; eğer 70 kg ağırlığındaysanız, tedaviye günde 35 mg’lık doz ile başlayacaksınız.

•    Kapsülleri günde 1 veya 2 kere tok karnına alınız.

. Birkaç hafta sonunda doktorunuz ilacınızın dozunu ayarlayabilir. Bu ilaca nasıl uyum sağladığınıza bağlıdır. Çoğu hasta için doz, 0,5 ve 1,0 mg/kg/gün arasında olacaktır.

•    Tedavi genel olarak 16 ila 24 hafta arasında sürer. Çoğu hasta için 1 tedavi dönemi yeterli olur. Akneniz, tedaviden sonraki 8 haftaya kadar iyileşme göstermeye devam edebilir. Bu süre içerisinde yeni bir tedaviye başlamayınız.

. Bazı hastalar tedavilerinin ilk haftalarında aknelerinin kötüleştiğini fark ederler. Bu durum tedavi devam ettikçe düzelir.

Uygulama yolu ve metodu

Kapsüller ağızdan, tok kanunayken alınır. İçecekle veya yemekle birlikte bütün olarak yutunuz. Değişik yaş gruplan:

Yaşlılarda kullanımı:

Yaşlı hastalarda doz ayarlaması gerekmemektedir.

Özel kullanım durumları

Eğer şiddetli böbrek problemleriniz varsa, genel olarak düşük dozla (günde 10 mg gibi) tedaviye başlayacaksınız ve bu doz daha sonra vücudunuzun dayanabileceği en yüksek doza çıkarılacaktır. Eğer vücudunuz önerilen doza dayanamıyorsa, size düşük doz reçete edilebilir; bu uzun süre tedavi edilmeniz ve aknenizin yeniden oluşabileceği anlamına gelebilir.

Karaciğer yetmezliği

Eğer karaciğer yetmezliği varsa ROACCUTANE kullanılmamalıdır.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, bu talimatları takip ediniz.

İlacınızı zamanında almayı unutmayınız.

Doktorunuz ROACCEİTANE ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir. Tedaviyi erken kesmeyiniz çünkü istenen sonucu alamazsınız.

Eğer ROACCUTANE ’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla ROACCUTANE kullanırsanız

ROACCUTANE’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ROACCUTANE’i kullanmayı unuttuysanız

Eğer ROACCUTANE kullanmayı unutursanız, mümkün olan en kısa sürede unutulan dozu alınız. Ancak, bir sonraki dozunuza yakın bir sürede bu durumu fark ederseniz, unutulan dozu atlayınız ve önceki gibi devam ediniz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz (her iki dozu birbirine yakın zamanda) almayınız.

Roaccutane Kullananların Yorumları

Sivilceleriniz için siz de Roaccutane kullanıyorsanız veya daha önce kullandıysanız kendi kullanıcı yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.