Güzellik Trendleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İlaç - Takviye Gıda
  4. »
  5. Terere Çayı Nedir, Nasıl Yapılır, Faydası ve Zararları, Kullananların orumları

Terere Çayı Nedir, Nasıl Yapılır, Faydası ve Zararları, Kullananların orumları

admin admin -
142 0

terere, terere çayı, terere çayı faydaları, terere çayı nedir, terere içeceği, terere nasıl yapılır, terere paraguay

Terere Nedir?

Arjantin’de mateyle hazırlanan bir çeşit çaydır. mate, tang (evet bildiğimiz toz içecek karışımı) ve su karıştırılarak özel mate bardaklarının içinde metal bir pipetle içilir. bu pipetlerdeki delikler süzgeç görevi görüp matenin ağzınıza gelmesini engeller. tadı fena değildir. en azından tang’siz hazırlanan mate çayı kadar acı ve iğrenç değildir.

Terere Faydaları Nelerdir?

Terere çayının bir diğer adı ise mate çayıdır. Etkileri ile alternatif tıp tutkunlarının araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Güney Amerika’da çok popüler olan yerba mate, Paraguay çayı olarak da bilinir ve hem antioksidanlar hem de vitamin bakımından oldukça zengindir. Yağla savaşan matein etken maddesi içerir. Matein metabolizma hızınızı ve enerjinizi artırır. Yeme krizlerini bastırmasıyla bilinen bu çay, aç olmadığınız halde yöneldiğiniz gereksiz kalorileri almanızı engeller. Ayrıca bazı insanların kahve tüketince yaşadıkları kafeine bağlı olumsuz etkileri yaratmaz ve uzun süren taze bir enerji verir. 

Terere Çayı Nasıl Demlenir?

Güney Amerika’da sıklıkla tüketilen mate çayı, içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücudu uyarıcı etkiye sahip. Bu uyarıcı etkisiyle de iştahı bastırarak kilo vermede oldukça önemli rol üstleniyor. Zayıflamaya büyük etkisi olan mate çayının diğer faydalarını Diyetisyen Serap Orak Tufan anlattı. Mate çayı; Arjantin başta olmak olmak üzere, Paraguay, Bolivya, Uruguay ve Brezilya gibi ülkelerin yer aldığı Güney Amerika coğrafyasında sıklıkla tüketilen, geleneksel ve sıcak bir içecektir. Kahveye benzeyen acımsı bir tadı vardır. Mate bitkisinin yeşil yaprakları toplanır, kurutulur ve tıpkı siyah çay gibi kavrulur. İçmeden önce kavrulan bu yapraklar kaynamış suda demlenir. Özel bir kupayla ve pipetle servis edilir. 

İlgili Yazılar

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.