Güzellik Trendleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İlaç - Takviye Gıda
 4. »
 5. Aknetrent Nedir, Ne İşe Yarar ve Kullananların Yorumları

Aknetrent Nedir, Ne İşe Yarar ve Kullananların Yorumları

admin admin -
138 0
aknetrent, aknetrent 10 mg fiyat, aknetrent ekşi, aknetrent fiyat, aknetrent kullananlar, aknetrent kullananlar nemlendirici, aknetrent kullananlar öncesi sonrası, aknetrent kullananlar yorumları, aknetrent kullandıktan sonra iz tedavisi, aknetrent kullanımı, aknetrent kullanırken beslenme, aknetrent kullanırken cilt bakımı, aknetrent kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, aknetrent kullanırken sivilce çıkması, aknetrent kullanırken spor yapmak, aknetrent nedir, aknetrent prospektüs, aknetrent yan etkileri, aknetrent yan etkileri yorumlar, aknetrent yorgunluk yaparmı, aknetrent yorumlar

Aknetrent özellikle sivilce ve sivilce kaynaklı lekelerin tedavisinde kullanılan oldukça etkili ilaçlardan bir tanesidir. Pekçok farklı yaş grubunda kullanıma uygun olan ve hızlı bir şekilde sonuç almaya yönelik ilaçlardan birisidir. Fakat bu ilaç yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalı ve yine yalnızca doktor kontrolünde bırakılmalıdır. Bunun dışında bu ilaçla alakalı merak ettiğiniz ve aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını bu yazı içerisinde bulabilirsiniz.

Aknetrent nasıl kullanılır?

Aknetrent doğru kullanımı nasıl olmalı?

Gebelik sırasında alınan tek bir Aknetrent dozu bile düşük, erken doğum, ciddi doğum kusurları veya bebeğin ölümüne neden olabilir. İlacın bebeğin organlarında, yüzünde, kalbinde veya beyninde önemli sorunlara neden olma riski çok yüksektir. Bu yüzden hamileyken asla Aknetrent kullanmayın! (4)

aknetrent, aknetrent 10 mg fiyat, aknetrent ekşi, aknetrent fiyat, aknetrent kullananlar, aknetrent kullananlar nemlendirici, aknetrent kullananlar öncesi sonrası, aknetrent kullananlar yorumları, aknetrent kullandıktan sonra iz tedavisi, aknetrent kullanımı, aknetrent kullanırken beslenme, aknetrent kullanırken cilt bakımı, aknetrent kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, aknetrent kullanırken sivilce çıkması, aknetrent kullanırken spor yapmak, aknetrent nedir, aknetrent prospektüs, aknetrent yan etkileri, aknetrent yan etkileri yorumlar, aknetrent yorgunluk yaparmı, aknetrent yorumlar

Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınların, ilacı kullanmaya başlamadan önce takip etmeleri gereken aşamalar:

 • Başlama zamanı: İlaca, bir sonraki normal adet döneminizin ikinci veya üçüncü gününden önce başlanamaz.
 • Negatif gebelik testi: Tedaviye başlamadan önceki iki hafta içinde ve tedavi sırasında her ay düzenli gebelik testi yapılmalı ve tedaviye ancak negatif sonuç koşuluyla devam edilmelidir.
 • Doğru bilgi: Doktor tedaviye başlamadan önce hastaya gebelik sırasında ilacı kullanmanın riskleri, alınması gereken önlemler ve tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonraki 1 ay içinde gebe kalmanın sonuçları hakkında yazılı ve sözlü bilgi vermelidir.
 • Tedavinin tekrarı: Eğer tedavinin tekrarı gerekirse daha önce uygulanan doğum kontrol yöntemleri yeniden uygulanmalı ve yine tedavi sonrası 1 ay devam etmelidir.

Aknetrent dozları, doz hesabı ve formları

Doktorunuz ilacın dozunu tıbbi durumunuza, kilonuza ve tedaviye yanıtınıza göre belirleyecektir. İlaca verilen yanıt her hastada değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle tedavi sırasında doz ayarlaması yapmak gerekir.

Tedaviye günde 0,5 mg/kg’lık dozla başlanmalıdır. Çoğu hastada 0,5-1,0 mg/kg’lık doz yeterli olmaktadır. Ancak çok şiddetli vakalarda doz 2,0 mg/kg’a çıkarılabilir. (5)

Aknetrent, 12 yaş altı hastalara önerilmemektedir. 12 yaş üstü ve yetişkin hastalara uygulanan doz hesabı değişmemektedir.

İzotretinoin cilt ve akciğerlerden emilerek doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle hamile kadınlar ya da hamile kalabilecek kadınlar bu ilaca dokunmamalı veya kapsüllerdeki tozu solumamalıdır.

Aknetrent ne yoğunlukta ve süre ile kullanılmalı?

Tedavi süresi uygulanan günlük doza göre değişebilir. Çoğunlukla 16-24 haftalık tedavi sonunda akne tamamen kontrol altına alınabilmektedir. Ancak eğer hasta uygulanan doza uyum sağlayamadıysa tedavi daha düşük dozla daha uzun sürebilir.

Çoğunlukla tek bir tedavi süreci sonrası iyileşme sağlanır. Ancak şiddetli akne tekrar ederse ilaca 2 ay ara verildikten sonra aynı günlük doz ile ikinci bir tedavi süreci başlatılabilir. Ancak uzmanlar ilacın uzun süreli kullanımını önermiyor.

Kimler Aknetrent kullanmamalı?

Aknetrent, şiddetli aknesi olan gençler ve yetişkinler içindir. 12 yaş altı çocuklarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı kesinlikle sakıncalıdır.

Aknetrent hangi hastalıklar için sakıncalıdır?

 • İzotretinoin, soya (içeriğindeki soyadan dolayı) veya farklı ilaç alerjisi
 • Fruktoz intoleransı (kapsüller sorbitol içerir)
 • Depresyon veya herhangi bir ruhsal sorun
 • Karaciğer veya böbrek hastalığı
 • Yüksek kolesterol veya diğer yağ seviyelerinin yüksek olması
 • A vitamini yüksekliği
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit
 • Diyabet (ilaç kan şekeri seviyelerinde artışa neden olabilir.)

Aknetrent hangi ilaçlar ile kullanılmaz?

 • A vitamini içeren bir vitamin veya mineral takviyesi almayın. A vitamini yüksekliğine neden olabilir.
 • Tetrasiklin grubu antibiyotikler kullanmayın.
 • Lokal tahrişi arttırabileceği için Aknetrent ile birlikte keratolitik merhemler ya da eksfolyatif akne (pul pul dökülen) tedavisinde kullanılan ilaçlar kullanmayın.

Aknetrent kullanırken ek olarak kullanacağınız her türlü ilaç ve takviye hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.

Emzirme ve hamilelik döneminde aknetrent kullanımı

İzotretinoin hamile olan veya hamile kalmayı planlayan hastalar tarafından alınmamalıdır. İlacın düşüğe veya erken doğuma, doğumdan kısa bir süre sonra ölüme veya doğum kusurlarına neden olma riski çok yüksektir.

Anne sütüne de geçme riskinden dolayı emziren anneler de Aknetrent kullanmamalıdır. (6)

Aknetrent tedavisi ne kadar sürer?

Tedavinin süresine doktorunuz size uygulanan bir dizi test ve akne sorununuzun seviyesine göre karar verecektir. Ancak standart tedavi 4-6 ay arası sürer. Eğer hastaya düşük doz tedavi uygulanıyorsa bu süre uzayabilir. Akneniz tedaviden sonraki 8 hafta boyunca da iyileşmeye devam edebilir. Hatta tedaviden birkaç yıl sonrasına kadar ilacın etkilerini yaşayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.